Хербициди
Борбата с плевелите е една от най-важните селскостопански операции и тя се провежда както в малките частни градини, така и в големите земеделски стопанства. Съществуват два начина за справяне с различните видове плевели: механична обработка на почвата и обработка със специални защитни средства - хербициди.
Вторият метод е по-ефективен. Използването на хербициден агент ви позволява бързо и с минимални разходи на труд да третирате големи площи и ефективно да ги предпазвате от плевели. Този раздел на нашата агроаптека ви дава достъп до едни от най-добрите средства за растителна защита, доказали своята ефективност през годините.
Видове хербициди – класификация
Хербицидите са представени в огромно разнообразие на съвременния пазар. Различните видове препарати се различават по химичен състав, спектър на действие и други специфични свойства. Когато купувате хербицид, е много важно да се запознаете с неговите характеристики и принцип на работа, както и да разберете кои условия влияят върху неговата ефективност.
Всички пестициди за борба с плевелите, представени в търговската мрежа, са групирани по множество показатели. Един от основните параметри е химичният им състав. По този показател хербицидите се делят на две основни групи: органични (безопасни за живите организми) и химични, изискващи повишено внимание при използване, тъй като могат да бъдат вредни за живите организми.
Според принципа на действие хербицидите се делят на:
- Универсални. Това са препарати с продължително действие, които подтискат развитието на всякаква растителност – плевели и земеделски култури. Поради тази причина се използват основно за третиране на крайпътни участъци. В земеделието се употребяват изключително рядко;
- Селективни. Действието на хербицидите от този тип има избирателен характер. Те унищожават само растения от определен вид.Именно тези препарати се използват в градинарството и растениевъдството.Селективният ефект на хербицида зависи от състава и формата на активното вещество, времето и технологията на обработка, вегетационния период и анатомията на плевелите.
Според принципа им на действие, хербицидните препарати са отделени в други две по-малки групи: системни и контактни. Системните проникват в структурата на плевелите и се движат в растението заедно със сока, причинявайки смърт. Контактните действат повърхностно – те изгарят надземните части на плевелите, причинявайки тяхното изсъхване.
Начини на приложение
Съществуват три начина на приложение на хербицидите: върху кореновата система, листна обработка и третиране на почвата. Първият метод се прилага чрез капково напояване и вграждане на гранули в почвата, докато вторият се осъществява посредством повърхностно пръскане на надземната част на нежеланата растителност. Третирането на почвата се извършва чрез опръскване на земята, като обработката трябва да се прави преди покълване на плевелите.
Периодът на обработка също играе важна роля. От него зависи ефективността на хербицидите и затова за всеки препарат има стриктни указания за начина и времето на третиране. Някои препарати се прилагат едновременно със сеитбата на полезните култури, докато други трябва да се използват преди поникване на плевелите.
Определени видове средства срещу плевели се прилагат преди сеитба, което може да бъде през пролетта или есента. С други обработваемата площ се третира в началото на вегетационния период на земеделските култури. Както сами можете да се уверите, класификацията на хербицидите е доста обширна, така че използването им изисква внимателен подбор и отчитане на всички характеристики.
Доколко важни са метеорологичните условията по време на прилагане на хербициди?
Действието на хербицидните препарати е силно обвързано с метеорологичните условия в момента на третиране. Влияние оказват както температурата на въздуха и почвата, така и силата на вятъра и валежите. Всеки производител дава точни указания относно оптималните условия, при които трябва да се извърши третирането с неговия хербицид.
Ето защо, на първо място, трябва да се прочетат инструкциите за употреба на различните видове хербициди, включително при какви условия на околната среда трябва да се прилагат. Степента на нагряване на въздуха и почвата определя как протичат метаболитните и други физиологични процеси на растенията, а те влияят върху ефективността на абсорбцията и действието на препарата.
Препоръчваме третиранията срещу плевели да се извършват при температура на въздуха не по-ниска от 10 и не по-висока от 25 градуса по Целзий, по възможност в тихо време, когато не се очакват обилни дъждове.